RIDHI Bentsai B85-100MM Coding Inkjet Printer
Unit of Price : Unit/Units
Unit of Measure : Unit/Units
Working Temperature : 0 C - 40 C Celsius (oC)
Automatic Grade : Semi-Automatic
Use : Printing
Voltage : 100 - 245 Volt (v)
Condition : New
Features : Portable
Maximum Paper Size : 1500
Print Speed : Max. 30 meters/min for 1 to 40 line printing at 300 dpi m/m
Power Supply : 100 - 245 Vac, 50/60 Hz, 47 W
Maximum Resolution : 300 dpi
Weight : 1.25 Kilograms (kg)
Noise Level : Low db
Supply Ability : 100 Per Day
Delivery Time : 3 Days
RE-BENTSAI B85 Technical Parameters:
ï
  • Operating system:ïLinux
  • Display Screen:ï5-inch color LCD capacitive touch screen
  • Sensor:ïOpen cover detection sensor
  • Communication mode:ïExtensible wifi (optional)
  • Trigger mode:ïHall sensor trigger, photo electric sensortrigger continuous printing
  • Status display:ïGreen-ready status, blue-printing status, redlight-alarm status
  • Jet printing font:ïVector font, dot matrix font
  • Jet printing accuracy:ï300 dpi
  • Jet printing rows:ïA single sprinkler head can have up to 10 rows& up to 40 rows
  • Nozzle height:ï4 nozzles 100 mm
  • Jet printing distance:ï2-5 mm (Distance between nozzle & object)
  • Jet printing speed:ïFastest 30 m/min
  • Inktype:ïWater based, Solvent Ink capacity: 42 ml
  • Color : red, yellow, blue, black, invisible, Green,White, Magenta
  • Working environment:ï0-40C
  • Working humidity:ï10% - 80% RHStorage capacity: 8 GB
  • Power:ïinput: AC 100-245V Output: 9V / 5A
  • Size:ï239mm*182mm*117mm